Taki problem

Formalne ozdrowienie Ani o którym pisałem jakiś czas temu przysparza nam wielu kłopotów – ale po co narzekać – trzeba to spróbować zmienić. Kto to ma zmienić – ano posłowie, napisałem więc do Posła Ziemi Gliwickiej Pana Piotr Pyzik poniższą wiadomość z nadzieją, że możliwie szybko i pozytywnie dogada się ze swoją klubową koleżanką Panią Minister Elżbieta Rafalska, która jest władna naprawić to jednym pociągnięciem pióra.
Szanowny Panie Pośle,

jestem ojcem ciężko niepełnosprawnego dziecka, które zostało formalnie, na jakiś miesiąc z hakiem, uzdrowione – nie stan Ani się nie poprawił, niemniej przepisy faktycznie uniemożliwiają ciągłość posiadania orzeczenia o niepełnosprawności.

Czym to skutkuje – w naszym wypadku, bez orzeczenia PFRON nie może zwrócić nam części pieniędzy za ortezy (1000zł), ani dopłacić do wózka inwalidzkiego (3000zł), wstrzymane są też wypłaty z MOPSu a na dodatek karta parkingowa dla niepełnosprawnych jest nieważna.

Przepisy o których mówię to „Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności” wraz ze zmianą z „Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności”
Z kluczowym:
„Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony może wystąpić z wnioskiem, o którym mowa w § 6 ust. 1, o wydanie orzeczenia o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia.”

Panie Pośle, Miejski ośrodek Orzekania o Niepełnosprawności ma miesiąc na wydanie terminu spotkania komisji (zwykle przynajmniej 2 tygodnie później) , po którym trzeba czekać na jej orzeczenie i po czym na wyrobienie dokumentów, w sumie nawet składając dokumenty pierwszego dozwolonego dnia – przynajmniej miesiąc jest się bez orzeczenia.

Sprawa dotyczy oczywiście wszystkich niepełnosprawnych. Proszę więc o próbę załatwienia tego problemu tak, by osoby niepełnosprawne faktycznie miały ciągłość orzeczenia o niepełnosprawności.

Serdeczne pozdrowienia
Andrzej Starosolski

Recommended Posts

Napisz komentarz